Primjena Zakona o zaštiti na radu u FBiH vezan za obrtnike u FBiH

Obrtnička komora Federacije Bosne i Hercegovine  održala  je  više radnih sastanaka s Federalnim ministarstvom Razvoja poduzetništva i obrta na temu primjene Zakona o zaštiti na radu u FBiH vezan za obrtnike u FBiH. Također, poslani su dopisi  Zastupničkom domu Pralamenta Federacije Bosne i Hercegovine, te političkim subjektima.

Podsjećamo da je u Federaciji Bosne i Hercegovine dana 07.11.2020. godine, stupio na snagu Zakon o zaštiti na radu (“Službene novine Federacije BiH”, broj: 79/20), a njegova prilagodba je bila ostavljena u trajanju od jedne godine, kojim su, između ostalog, uređena prava, obaveze i odgovornosti poslodavaca i radnika. S obzirom da su navedenim zakonom propisani određeni instituti koji nisu bili predviđeni prethodno važećim Zakonom o zaštiti na radu (“Službeni list SRBiH”, broj: 22/90), te su se u praksi pojavili problemi implementiranja zakona posebno na obrte i obrtnička zanimanja koja  su prijašnjim zakonom bila drugačije regulirana. Nedoumice u vezi sa primjenom pojedinih instituta, odnosno u vezi sa postupanjem inspekcijskih organa u pogledu određenih obaveza poslodavaca kada je u pitanju oblast zaštite na radu. Problematika primjene zakona je vidljiva na terenu, a naručito kod malih obrtnika, starih i tradicijonalnih zanata, paušalaca i dr. traži se uređivanje elaborata, planova zaštite na radu identično kako što se traži i od velikih firmi i korporacija. Obrtnik u svome poslovanju ne može financijski podnijeti nametnute obaveze. Također, najčešće se radi o činjenici da je obrtnik ujedno i jedini zaposleni u obrtu i to dodatno otežava, odnosno onemogućuje provedbe ovih zakonskih odredaba. Prekršajne odredbe se kreću do 15.000,00 Konvertibilnih maraka i to za navedene obrtnike apsolutno znači gašenje obrta.

Imajući u vidu navedeno, zamoljeno je i Ministarstvo za podršku da se izmjeni Članak 33. Stavak 4: (Poslove zaštite na radu poslodavac može da obavlja sam u djelatnostima trgovine, ugostiteljstva i turizma, finansijsko-tehničkih i poslovnih usluga, obrazovanja, nauke i informacija, zdravstvene i socijalne zaštite i u stambeno-komunalnim djelatnostima, ako ima do 30 radnika.).

Iza riječi da obavlja sam dodaje se riječ obrtu, te glasi:

„Poslove zaštite na radu poslodavac može da obavlja sam u djelatnostima obrta, trgovine, ugostiteljstva i turizma, finansijsko-tehničkih i poslovnih usluga, obrazovanja, nauke i informacija, zdravstvene i socijalne zaštite i u stambeno-komunalnim djelatnostima, ako ima do 30 radnika.“

 

Smatramo da bi se ovakvom izmjenom i dopunom navedenog Članka Zakona omogućilo navedenim obrtnicima da jednostavno mogu nastaviti poslovanje obrta, u suprotnom smatramo da će doći do gašenja velikog broja obrta, što će uzrokovati slabljenje gospodarstva u FBiH, a od vrijednih obrtnika napraviti socijalne slučajeve“.

Ministar Zukić je naglasio da će ovu problematiku prezentirati, te da će pomoći u okviru svojih nadležnosti.

U okviru svojih nadležnosti Ministarstvo razvoja poduzetništva i obrta uputilo je Dopis Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike te dobilo odgovor na postavljena traženja, a u vezi s problematikom za obrtnike u FBiH.

Federalno ministarstvo razvoja poduzetništva i obrta dostavilo je dana 30.3.2022. Dopis Federalnog ministarstva rad i socijalne politike OK FBiH  koji Vam dostavljamo u prilogu ispod u cjelosti:

Dopis Federalnog ministarstva rada i socijalne politike 

 

Spread the love

Podijeli:

Najnovije

OKUSK na sajmu u Tešnju

Obrtnička komora USK na 18. Međunarodnom sajmu privrede Tešanj 2024. Sajam se održava od 25. do 28. septembra 2024. Ove

Spread the love