U okviru projekta „Tradicionalni ugled hrane“ kojeg implementira Obrtnička komora USK u saradnji sa Biotehničkim fakultetom, kojeg finansira USAID Turizam BiH, dana 13.12.2022.godine održan je radni sastanak sa proizvođačima tradicionalne hrane, kao I drugim udruženjima koje se bave očuvanjem tradicije u proizvodnji hrane u cilju odabira potencijalnih korisnika za implemenatciju projektnih aktivnosti.
Obrtnička komora USK-a u okviru svog djelovanja je formiralo Udruženje proivzođača tradicionalne hrane koje će biti nosilac oznake “Garantirano tradicionalni specijalitet”, a korisnici oznake će biti odabrani proizvođači koji proizvode I plasiraju na tržište trahanu I krajiški omač. Na samom početku sastanka prisutnima se obratio g-din Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore, pozdravio goste, te predstavio Udruženje proizvođača tradicionalne hrane.
Nakon toga, na ovom radnom sastanku prezentirne su procedure uključivanja proizvođača tradicionalne hrane u proces certifikacije nosioca oznake „Garantirano tradicionalni specijalitet“, te benefiti za proizvođača ( financijski benefiti i jačanje proizvođačkih kapaciteta), koju je održao prof.dr.sc.Halid Makić, redovni profesor Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću.
Nakon toga je Dženana Ahmetspahić, dipl.ECC., uposlenica Obrtničke komore USK-a prezentirala potencijalnim korisnicima kriterije za odabir proizvođača tradicionalne hrane, koji su se odnosili na pravne procedure, prava I obaveze korisnika oznake. Također se prezentiralo na koji način će se provoditi procedure uključivanja, te šta je iz granta osigurano za potencijalne proizvođače.
Po okončanju radnog sastanka nastavljena je edukcija polaznika – Obuka na temu Proizvodnja tradicionalne autohtone hrane s obilježjem „Garantirano tradicionalni specijalitet“ za odabrane prehrambene proizvode, a koju je održala Prof.dr.sc.Suzana Jahić, redovni profesor Biotehničkog fakulteta Univerziteta u Bihaću. Profesorica Jahić je stručni I naučni radnik iz područja prehrambene tehnologije koja se bavi istraživanjima u oblasti proizvodnje tradicionalne hrane.
Na kraju edukacije uslijedila je diskusija ne temu proizvodnja tardicionalne hrane, te su razmijenjena međusobna iskustva polaznika obuke.
U okviru projekta će se provesti proces registracije i standardizacije proizvoda kako bi se stekla pretpostavka osiguranja kvaliteta prehrambenih proizvoda i zvanična registracija „Garantirano tradicionalni specijalitet“ za odabranu grupu proizvoda. Uradit će se registracija i dizajn proizvoda kao i njihov plasman preko turističkih subjekata do turista, razvije strategija marketinga i odrede smjernice i konkretne aktivnosti na promociji. Pored toga uradit će se prepoznatljiv dizajn i oznake, oblik i vrsta ambalaža, deklaracija, a zatim provesti promotivne aktivnosti u cilju promocije proizvoda “Garantirano tradicionalni specijalitet“ kao dio turističke ponude USK-a. Ovim projektom će biti obuhvaćena dva prehrambena proizvoda i to trahana i krajiški omač.