Održavanjem kick off sastanka dana 25.08.2022.godine otpočela je implemenatcija projekta pod nazivom „Tradicionalna oznaka hrane“. Projekt implementira Obrtnička komora Unsko-sanskog kantona u saradnji sa Biotehničkim fakultetom u Bihaću, a finasiran je od strane USAID turizam BiH. Implementacija projekta će trajati 12 mjeseci. Sastanku su prisutvovali predstavnici proizvođača poljoprivedno-prehrambenih proizvođača, Udruženja žena koje u svom radu promoviraju tradicionalnu hranu, predstavnici turističkih subjekata, predstavnici Univerziteta u Bihaću te predstavnici vlasti USK-a.
Na sastanku su predstavljeni ciljevi projekta, plan aktivnosti i način implementacije. Na samom početku sastanka obratio se predsjednik Obrtničke komore USK-a Enes Arapović, projekt menadžer, zatim predstavnik USAID Turizam BiH gosp.Velibor Trifković koji su istakli značaj implementacije ovog projekta za razvoj turizma USK-a.
Prezentacija projekta“ Tradicionalni ugled hrane“ prisutnima je predstavio koordinator projekta ispred Biotehničkog fakulteta prof.dr.sc. Halid Makić, te je pojasnio na koji način će biti implementiran projekt. Posebno je istakao benefite koje mogu ostvariti korisnici projekta.
Cilj projekta je jačanje turizma kroz promociju gastronomske ponude USK-a, te povezivanje proizvođača tradicionalne hrane i njihovo uključivanje u lanac turističke ponude. Prije svega projektom su odabrana dva tradicionalna proizvoda sa USK-a (trahana i krajiški omač) koji će biti zaštićeni kao „Garantirano tradicionalni specijaliteti“, a sve u cilju osnaživanja turističke ponude destinacije USK kroz jačanje gastroturizma. O značaju registracije proizvoda kao Garantirano tradicionalni specijaliteti (GTS), na sastanku je prisutnima prezentirala prof.sc. Suzana Jahić sa Biotehničkog fakulteta, jedna od učesnica na projektu.
Projektom je predviđena i uspostava kapaciteta proizvodnje tradicionalne hrane i organiziranje proizvodnje u najmanje dva postojeća obrta i najmaje dva nova start up-a po procedurama proizvodnje hrane sa „tradicionalnim ugledom“. To znači da će proizvođači projektom biti podržani kroz nabavku opreme i certifikaciju usklađensoti sa standardom, te će im se pružiti stručna pomoć u cilju uspostave proizvodnje hrane prema standardima. Kako bi garantirano tradicionalni specijaliteti bili prepoznatljivi i poslužili u promociji gastroturizma, izradit će se prepoznatljiv dizajn i oznake, oblik i vrsta ambalaža i deklaracija proizvoda „tradicionalnog ugleda“, te izvršit promocija proizvoda i destinacije.
Kako bi proizvodi sa oznakom GTS-a bili dostupni turistima i plasirani kao dio gastronomske ponude USK-a, na nivou projekta će se formirati lokalno partnerstvo koje čine učesnici sa projekta, proizvođači hrane, turistički subjekti koji će zajedničko djelovanje osigurati da tradicionalni proizvodi sa oznakom GTS budu zastupljeni u našim restoranima, a isto tako upakovani u prepoznatljivu ambalažu, prepoznatljivim dizajnom, dostupni turistima za kupovinu.
Projekt je prepoznat i financijski podržan od strane Ministarstva privrede USK-a, što je i na samom satnaku potvrdila u svom obraćanju i ministrtica u Vladi USK-a Samra Mehić. Podršku projektu ispred Univerziteta u Bihaću je uputila i Prorektor za finansije i razvoj prof.dr.Jasmina Ibrahimpašić. Iskazala je također svoje zadovoljstvo što profesori sa Biotehničkog fakulteta uključeni u stručni dio postupka regsitracije ova dva tradicionalna proizvoda i da će to biti prva dva proizvoda u BiH koji će imati GTS oznaku i biti registrirani kod Agencije za sigurnsot hrane BH, što je i prva stepenica za evropski certifikat.